Otroški parlamenti so program vzgoje otrok za aktivno državljanstvo in demokracijo. Otroke spodbujamo k sodelovanju v družbenem življenju (participacija) in izobražujemo o človekovih in državljanskih pravicah. Kot oblike demokratičnega dialoga se izvajajo v večini osnovnih šol po Sloveniji, nadgradijo se s parlamenti na občinski in regionalni ravni in se zaključijo na nacionalnem otroškem parlamentu.
Program izvajamo že od leta 1990 in pomeni eno od izvirnih oblik spodbujanja otrok k izražanju lastnih mnenj o vprašanjih, ki jih izberejo sami. V programu sodelujejo ob podpori mentorjev in regijskih koordinatorjev.
Kdo sodeluje v Otroških parlamentih?
Osnovnošolci, ki so jim v šolah v pomoč mentorji, učitelji, svetovalni delavci, izven šole pa regijski koordinatorji, ki praviloma delujejo pri lokalnih zvezah in društvih prijateljev mladine. Osnovnošolci zaključujejo svoje razprave na državnem otroškem parlamentu. Organizator nacionalnega programa otroškega parlamenta je Zveza prijateljev mladine Slovenije.
Zakaj otroški parlamenti?
Program je nastal na pobudo učencev, da bi lahko javno spregovorili, predstavili svoja mnenje, ideje, dileme o vprašanjih, ki so zanje pomembna v obdobju odraščanja. Tako v okolju, kjer živijo, se šolajo ali preživljajo prosti čas kot tudi v širšem, slovenskem okolju. Ob tem pričakujejo pozornost tako šolskih kot lokalnih oblasti ter vladnih in nevladnih organizacij, ki morajo prisluhniti pobudam mladih.
Kako delujejo?
Otroški parlamenti delujejo v obliki zasedanj (razprav), ki omogočajo sodelovanje vsem osnovnošolcem. Zasedanja potekajo v osnovnih šolah v razrednih skupnostih in na šolskem parlamentu. V vsaki šoli učenci izberejo delegacijo za občinski otroški parlament. Na občinskem otroškem parlamentu izberejo delegacijo za regijski otroški parlament, kjer predstavniki zastopajo interese vrstnikov na Nacionalnem otroškem parlamentu. Ta poteka enkrat letno, v Državnem zboru Republike Slovenije.
Šolsko leto 2024/2025
- Zbornik 2024 Šolski sistem
- Predstavitev delovanja programa Otroški parlamenti
- Biti mentor – izziv ali priložnost?
- Predstavitev delavnic Zate & zame
- Seznam bralnih gradiv za Otroški parlament 2024
Arhiv novičk programa Otroški parlamenti
-
Pisan oktober
•
1. POSAVSKI OTROŠKI KONGRES Ko moč besede prevzamejo mlajši in starejšim postavijo težka vprašanja, takrat se soočimo z dejstvom, da imajo tudi oni svoje mnenje, ki je še kako važno…
-
Posavski otroški kongres
•
Ko moč besede prevzamejo mlajši in starejšim postavijo težka vprašanja, takrat se soočimo z dejstvom, da imajo tudi oni svoje mnenje, ki je še kako važno za našo prihodnost. Otroci…
-
Posavke na vrhu 34. nacionalnega Otroškega parlamenta
•
Livia Zara iz Kostanjevice na Krki je predsedovala 34. nacionalnem Otroškem parlamentu, ostale predstavnice pa so našo regijo predstavljale s ponosom. V ponedeljek, 8. aprila, je v Državnem zboru RS…
-
Livia Zara kot prva predsednica Nacionalnega otroškega parlamenta iz Posavja
•
Včeraj smo se razveselili novice, da je Livia Zara Hauptman iz Kostanjevice na Krki postala prva predsednica Nacionalnega otroškega parlamenta iz Posavja. Po Ajdi Španring, ki je zastopala Posavje v…
-
Enja in Julija gresta kot zadnji predstavnici iz Posavja v Ljubljano
•
Enja Papež iz Krmelja in Julija Androjna iz Sevnice sta zadnji predstavnici iz Posavja, ki se bosta udeležili 34. Nacionalnega otroškega parlamenta v Ljubljani. V četrtek, 14. marca 2024, smo…
-
Brežičani, Kostanjevčani in Krčani so že opravili z Občinskimi otroškimi parlamenti
•
“Želimo si, da bi večkrat imeli priložnost takih srečanj, na katerih lahko izrazimo svoje mnenje. Želimo si tudi, da bi na ta srečanja prišli tudi tisti, ki niso bili izbrani,…