Ko moč besede prevzamejo mlajši in starejšim postavijo težka vprašanja, takrat se soočimo z dejstvom, da imajo tudi oni svoje mnenje, ki je še kako važno za našo prihodnost. Otroci in mladostniki bodo tisti, ki bodo nekega dne skrbeli za nas, ki bomo takrat ostareli, zato jim dajmo priložnost danes, da povedo kaj si mislijo, kako razmišljajo in kaj si želijo. To priložnost so dobili na 1. posavskem otroškem kongresu, ki je potekal v torek, 8. oktobra, v Kulturnem domu Krško.
V šolskem letu 2023/24 smo v okviru programa Otroški parlamenti prepoznali veliko potrebo po ukrepanju na področju sodelovanja z otroki in mladostniki. Na občinskih otroških parlamentih, ki so potekali v mesecu marcu v Sevnici, Krškem in Brežicah, smo opazili, da imajo mladostniki veliko za povedati, znajo dobro razmišljati, le priložnosti nimajo, kje bi to lahko udejanjili. Takoj se nam je porodila ideja o nadaljevanju pogovora z mladostniki pod strokovnim vodstvom, kot smo to izvedli na samem otroškem parlamentu, ko so pogovore na temo duševnega zdravja vodili strokovnjaki – Ivan Jakovljević iz Centra za krepitev zdravja Brežice ter Sara Jurkas Omerzo in Lina Buršič iz Zavoda za zvezde.
Ob koncu parlamenta smo se pogovorili z mladimi in jih vprašali, ali bi se udeležili podobnih srečanj, če bi jih organizirali blizu njih. Govorili bi o temah, ki jih zanimajo v prostoru (ali na prostem), kjer so njihove misli varne in zaupne. Z navdušenjem so potrdili, da bi sodelovali na podobnih srečanjih, na ZPM Krško pa so se s tem začele priprave na Posavski otroški kongres.
Sprva smo želeli predstaviti sklepe regijskih Otroških parlamentov članom Občinskega sveta občin Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče in Sevnica. Po kratkem premisleku pa smo ugotovili, da raje organiziramo skupen dogodek, na katerega bi povabili lokalne in državne politike, ki bodo v pogovoru z mladimi iskali ne samo rešitve, vendar bomo iskali poti, kako lahko nekatere predlagane rešitve udejanjimo. Velikokrat se zgodi, da nam otroci in mladostniki povedo probleme, morda starejši najdemo rešitve, vendar dostikrat ne realiziramo zadanih ciljev. Na ZPM Krško smo se odločili narediti korak dalje. V sodelovanju s osnovnimi šolami in njihovimi mentorji Otroških parlamentov ter učenci, parlamentarci, smo poskušali podreti stereotipe, kako starejši ničesar ne naredimo, ko govorimo o resnejših zadevah.
Na Trgu Matije Gubca so se pred uradno prireditvijo predstavili Zavod za mladino in šport Krško, Center za krepitev zdravja Krško, Center za duševno zdravje otrok in mladostnikov Posavje, TOM telefon in NIJZ, Osnovna šola Jurija Dalmatina Krško pa je pripravila kulturni program.
Na enem mestu smo prejeli vse informacije glede krepitve duševnega zdravja, kako lahko preživite prosti čas..
Izvoljene predstavnice 34. Otroškega parlamenta® so vodile pogovor o duševnem zdravju otrok in mladostnikov s predsednico DZ RS, mag. Urško Klakočar Zupančič, predstavnica sektorja za duševno zdravje na Ministrstvu za zdravje, Agato Zupančič, županom Mestne občine Krško, Janezom Kerinom, županom Občine Sevnica, Srečkom Ocvirkom, podžupanom Občine Brežice, Aleksandrom Gajskim in načelnikom Policijske postaje Krško, Petrom Molanom.
Skozi konstruktiven in kulturen dialog so zbranimi sikali rešitve in poti do realizacije ponujenih rešitev in pobud, ki jih otroci in mladostniki naslavljajo s temo Duševno zdravje otrok in mladostnikov.
Osredotočili smo se na tri podteme:
- Sovražni govor (na medmrežju in v družbi),
- Medvrstniško nasilje,
- Varna soba.
Otroke in mladostnike želimo osveščati o programih ZPMS in drugih, ki redno skrbijo za izboljšanje njihovega duševnega zdravja, na podlagi dvoletnega sodelovanja in realizacije programa Otroški parlamenti®.
K participaciji pri izpeljavi projekta smo povabili vse osnovne šole v Posavju, medtem ko so imela dekleta, ki so bila izvoljena kot predstavnice Posavja v šolskem letu 2023/24, priložnost voditi celotni kongres ob predhodnem sodelovanju z ZPM Krško.
Aktivno se je prireditve udeležila tudi OŠ dr. Mihajla Rostoharja, ki je podala močno sporočilo in priprošnjo politikom glede druševnega zdravja otrok in mladostnikov, s poudarkom otroke in mladostnike s posebnimi potrebami.
Foto: Andraž Dostal
Dodaj odgovor