V torek, 3. junija, smo se z zlatimi bralci iz občin Krško in Kostanjevice na Krki odpravili v Ljubljano, kjer smo si ogledali osrednjo zaključno prireditev za zlate bralke in zlate bralce.
Zlati bralci so osnovnošolke in osnovnošolci, ki so vseh devet let brali za bralno značko. Za nagrado so prejeli knjigo Lahko bi umrl z mano na tem kavču, avtorja Andreja E. Skubica, ponatis mladinskega romana, ki je prvotno izšel pri Mladinski knjigi.

Tokrat smo v Ljubljano odpeljali 60 otrok z mentorji iz sedmih šol krške in kostanjeviške občine. Z otroki smo raziskovali mesto in vse spoznavali njegovo zgodovino. Nato pa smo se pridružili skoraj 1300 otrok iz vse Slovenije v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma.
Program je na zabaven način vodil Boštjan Gorenc Pižama, ki se je pogovarjal z avtorjem knjige Andrejem E. Skubicem in urednico Alenko Veler ter gimnazijko Ivo Hancman. Program je sooblikoval glasbeni gost Leopold I.

Program Bralna značka na ZPM Krško sofinancira Mestna občina Krško, s pomočjo katere vsako leto peljemo v Ljubljano en avtobus otrok.
V program je bilo v Posavju vključenih še več otrok, in sicer:
- občina Brežice – 79 otrok
- občina Kostanjevica na Krki – 19 otrok
- mestna občina Krško – 122 otrok
- občina Sevnica – 71 otrok
“Kot izkušeni bralnoznačkarji lahko pomagate mlajšim bralcem,“ je zbrane spodbudila predsednica Društva Bralna značka Slovenije – ZPMS, dr. Gaja Kos, in dodala: “Želim vam, da bi vas knjige nagovarjale tudi v srednješolskem obdobju – tudi če Bralne značke takrat morda ne bo, knjige bodo vedno z vami.“
“Telekom Slovenije že 22 let soustvarja zgodbo Bralne značke. S tem spodbuja razmišljanje, ki je ključno za prihodnji razvoj naše družbe,“ je poudaril mag. Boštjan Škufca Zaveršek, predstavnik družbe Telekom Slovenije.
Prisotne je nagovorila tudi generalna sekretarka Zveze prijateljev mladine Slovenije, Breda Krašna, ki je med drugim dejala:
“Naziva zlati bralec in zlata bralka nista le priznanje – sta poklon vztrajnosti, radovednosti in, upam si reči, tudi pogumu. Vztrajati pri branju vseh devet let ni nekaj samoumevnega. To pomeni, da si v tem hitrem, digitalnem svetu znate vzeti čas za zgodbe – in zase. Z branjem boste znali razmišljati globlje in čutiti širše.“
Direktorica Javne agencije za knjigo RS, Katja Stergar, je pozdravila organizacijo prireditve, saj po njenih besedah “združuje ljudi, ki si delijo ljubezen do knjige in podobne vrednote.“

Kot se je uvodni predstavitvi pošalil moderator prireditve Pižama, se glede na naslov letošnjega darila, knjige z naslovom Lahko bi umrl z mano na tem kavču, ni želel usesti na kavč z avtorjem knjige Andrejem E. Skubicem in urednico Alenko Veler.
Klepetali so o literaturi namenjeno mladini in večkrat nagrajenim romanom, ki po besedah avtorja, njegovega sina ni navdušil. Knjiga je izšla iz zbirke Trio golaznikus, ki jih je začel avtor pisat pred desetimi leti. “Ko tri leta pišeš zgodbice o eni skupini otrok, te otroke vzljubiš in potem razmišljaš, kaj bi bilo z njimi, če bi se znašli v teh težjih in resnejših situacijah. Ko se spopadajo z nasiljem, boleznijo, spolne identitete, …” Knjiga ni bila izbrana le za darilo letošnjim zlatim bralcem, vendar je dobila tudi naziv Desetnica in z zmago na natečaju Modra ptica.
Dodaj odgovor