V sredo, 9. oktobra, smo ponovno združili moči s čebelarji. Regijski čebelarski center Posavje nas uči o čebelah in njihovem življenju. Tako je nastala tudi igra Pridne čebelice, ki jo na ZPM Krško z veseljem vedno znova igramo. Ob dnevu odprtih vrat so center obiskali vrtičkarji, mi pa smo z veseljem vrteli kocko in kot čebelice skakali s cveta na cvet, igro, ki jo je razvilo Društvo Imstori.
Na dnevu odprtih vrat so sodelovali: čebelarski krožek OŠ Jurija Dalmatina pod mentorstvom Suzane Pacek z vodenjem delavnic za najmlajše (risanje panjskih končnic, izdelava svečk, pogled v čebelji svet skozi mikroskop in povečevalo, predstavitev čebelje družine in čebelarska maskota), ZPM Krško (čebelja igra za najmlajše), ter otroci iz vrtcev Pravljica in Ciciban.
Dogodek so počastili tudi pomembni gostje, med njimi Boštjan Noč, predsednik ČZS, in Janez Kerin, župan Mestne občine Krško. Dogodek je povezoval Anton Urek, upravljalec centra in eden izmed partnerjev v projektu.
Čebelarski center Krško – več kot čebelarstvo
Čebelarski center Krško predstavlja večnamenski prostor za izobraževanje, podporo čebelarjem in promocijo čebelarstva. Projekt Čebelarski mozaik je omogočil ureditev centra, ki sedaj vključuje tri glavne sklope dejavnosti:
1. Podpora čebelarjem: Izvajamo različna izobraževanja in delavnice na temo tehnologije čebelarjenja, zdravstvenega varstva čebel in ekonomike čebelarjenja. Čebelarjem nudimo dostop do analiz čebeljih pridelkov ter omogočamo povezovanje posavskih čebelarjev.
2. Izobraževanje mladih: Razvili smo programe, ki skozi igro in praktične prikaze mladim približujejo čebelarsko tradicijo in pomen čebel v naravi.
3. Čebelarski turizem: S promocijo apiterapije in vpogledom v čebelje panje privabljamo organizirane skupine iz različnih starostnih skupin, tako iz Slovenije kot iz tujine.
Projekt Čebelarski mozaik
Projekt Čebelarski mozaik je bil uspešno prijavljen na javni poziv LAS Posavje in je trajal od leta 2020 do 2022. Skupna vrednost projekta je znašala 351.654 EUR, od česar je bilo 145.073 EUR sofinanciranih iz Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR) in proračuna RS.
Cilj projekta je bil vzpostaviti regijski center za čebelarstvo, ki bo služil kot osrednje podjetniško, izobraževalno in promocijsko središče. V okviru projekta so uredili urbane čebelnjake, medovite gredice, čebelarske poti ter izvedli številne izobraževalne delavnice in usposabljanja. Projekt je ustvaril bogato čebelarsko ponudbo, ki vključuje apiterapijo, medene zgodbe in doživetja ter vodič po čebelarski ponudbi. Z različnimi aktivnostmi in izdelki povezanimi s čebelarstvom so prispevali k trajnostnemu razvoju in dvigu dodane vrednosti lokalnih čebelarskih pridelkov.
Dodaj odgovor